trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

As the minute hand of a large clock forms an angle of 52, the end of the minute hand traverses a distance of 23.5 inches. find the length of the minute hand.
Use triangle abc to find the value of tan A please help I posted the picture with the problem so lost please help
Please help me ASAP And please answer my other questions
define the term transport and explain the necessity of transport in plants and animals
Last choice says a over b but can someone please help me I am so lost need help ASAP
6160÷540 I need a whole number with a remainder.
What is the slope of a line that is parallel to the line whose equation is 0.5x−5y=9 0.5 x − 5 y = 9?
You can treat autoimmune diseases by using
What type of sedimentary rock is formed from weathered particles of rocks and minerals? chemical sedimentary rock biochemical sedimentary rock intrusive sedim
The population of fish in a certain lake follows the logistic growth function f(t)=25000/1+8.25e^-0.076 where t is the time in years. According to the growth mo