forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

find the slop and y-intercept of the line formed by the equation 2y = 4x - 6
the basis for the highscope
What is the rational number equivalent to 3 point 24 with a bar over 24? (1 point) 3 and 6 over 97 3 and 28 over 99 3 and 8 over 33 3 and 10 over 32
A car troubles at an average speed of 52 mph how long does it take to travel 286 miles
Which sentence might be used to depict the voice of a young character? We ran across the parking lot, eager to jump in our parents' cars and leave school. We ra
More points!! Please answer all questions
Refer to parallelogram ABCD to answer to the following questions. Multiple choice.
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
All jobs within the allied health field require this one specific knowledge base. What is this knowledge base? A) Pharmacology B) Medical terminology C) Phlebot
if each unit on the map represents 3 miles, find the actual distance from oceanfront to seaside . please estimate. Pleaseeeeee help I need understand this