We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

A high school history teacher admonishes her students to consider the source and the quality of the evidence they cite in support of the points they make in the
Help. Here is the question on the picture.
Can someone help me with this problem?
please tell explain what the right answer is
Karl Marx viewed population growth as always relative to the Select one: a. demand for resources. b. supply of food. c. availability of employment opportunity.
A random number generator on a computer selects two integers from 1 through 40. What is the probability that (a) both numbers are even, (b) one number is even a
Which two measures did the United States take to counter terrorism after the September 11 attacks? Which two measures did the United States take to counter terr
what ordered pair is a solution for y-4=7(x-6)
What is the answer to X^3-2x^2-15x+30
How do i solve -5w^4·6w