brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

A farmer hauled in 120 bales of hay. Each of his cows ate 1 1/4 bales. How many cows the farmer feed?
which state of matter has the least amount of energy?
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
Which of the kingdoms has the smallest number of known species
How do you Factor c(squared)-8c ??
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
Does every point lie in a quadrant?
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?