aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

What drug is Jeff likely receiving due to his chemotherapy related nausea or the involuntary weight loss due to cancer and other chronic conditions? Oxycodone m
The distance it takes a truck to stop can be modeled by the function Determine the value off, rounde hundredth. 2 DONE 2.150 ? d(u)=- 64.4f d = stopping distanc
please answer these about Charles law
What is 1 10/21 + 4 5/7 these are fractions btw
Lets give some advice to the incoming freshmen, using the subjunctive.In bullet point form list 20 things they should do in highs school. Make sure you start ea
Which conclusion do the data support?
This equation shows how the total cost of visiting the art museum as a member is related to the number of visits c= v+7. The variable v represents the number of
A train goes at a constant speed. If it covers 150 miles in 2 1 2 hours, e How long would it take for that train to cover 270 miles?
What is the volume of the pyramid
Daniel has three shirts, two ties, and two pairs of pants. How many different outfits can Daniel make?