eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

What is an equation of the line that passes through the points (−7,−7) and (−5,−3)?
Which is an example of cultural appropriation? A white actor made up to look like an Asian in a film about karate B. A non-Christian person wearing a cross on a
Hi I will Venmo or cash app 50$ to whoever can get all my school work in a week 8th grade btw.
How did Eliot create a whimsical, light-hearted, funny attitude? Write in complete sentences and cite 2 pieces of evidence. (At least 5 sentences)
Which is the best definition of insurance: A. Insurance lets you pay your bills. B. Insurance lets you pay a little for protection you might need. C. Insurance
Using complete sentences, list three types of government and give one example of each.
What did the independence of South Africa from Great Britain cause to happen? What conflict broke out in Nigeria after independence was declared?
What is the percent of SO2 in H2SO4? Help Please
What element do you think would easily react with Calcium? Why?
Read the excerpt from the text. The day of the audition, Lily woke up early and walked downstairs to join her mother and Kip in the kitchen. She sat down to a h