hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

The value of an explanatory variable is 5, while the corresponding value of the response variable is 10. What would be the coordinates of this data point when p
what is the area of the shaded region??
Which of the following challenges faced both Pachacuti and Huayna Capac as rulers of the Inca Empire?A.A disorganized social hierarchy B.The lack of a formal wr
Which element of the plot appears directly at the beginning of the black cat
What form of government did germany have during ww2?
Which three countries are members of the North American Free Trade Agreement (NAFTA)?
You should use _____ software for writing a letter.
One leg of a right triangle has a length of 7 m. the other sides have lengths that are consecutive integers. find these lengths
someone please help!!!!! SERIOUS ANSWERS ONLY!!!!!!
What rhyme schemes are used in the poems “Douglass” and “Richard bone” respectively?