jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

why is it difficult/ impossible to find even prime numbers?
on a day when the air is still a windmill still possesses what type of energy? why?
Why was stock bought on margin considered a risky investment? Investors purchased the stocks with little cash down; if the price dropped the investor had to rep
Which one of the following sentences is written in the active voice? A. It is said that definite steps can be taken to prevent many accidents. B. Accidents are
As Antigone prepares to enter the cavern, why does she make an allusion to Niobe, a woman whose pride was punished by the gods? a. Like Niobe, Antigone must su
how do I solve 8x - 4x - 60 = -12
How did Lafayette help the patriot cause?
One reason why Germany did NOT become a strong unified state during the Middle Ages was because __________. it was ruled by foreign rather than native princes i
Explain how you can use inverse operations to find 1.8 divided by 3.
Explain how you would find the sum 46+7