im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Is it possible that there are even prime numbers gearter than 100
which is greater? 56.53 or 565.3?
F=C(9/5) 32. How do variables make the formula useful?
is 126 round to the nearest ten
In which career would you most likely apply concepts from geometry? a. food critic b. social worker c. radio DJ d. computer game designer
Which describe the life of an indentured servant in colonial times? Choose all answers that are correct. a. had to do whatever jobs were assigned b. viewed as
Which population and environmental issues are affecting the economy of Indonesia? a. overcrowding and growing drought b. declining population and air pollutio
what is 90.69 rounded to the nearest tenth
Which groups did not share in the prosperity of the late 1800s? Choose all answers that are correct. a. slum dwellers b. factory owners c. immigrants d. the
What number is half way between 170,000 and 180,000?