goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

All of the following are benefits of reflective listening except. A. prevention of all future misunderstandings. B. helping both parties find common ground. C.
While Joe doesn't consider himself _____, he does think it is important to shed light on the unethical practices occurring within the industry.
Which factors have contributed to Earth’s population growth? Choose all answers that are correct. doubling time increasing birth rate increasing death rate grea
HELP help HELP!!!! Me ME me
Which is the graph of f(x)=4^x
A toy car accelerates uniformly from rest at a constant rate. The car travels 1.0 meters in 1.0 seconds. The acceleration of the car is ________ meters per seco
what is a 2 3/8 divided by 1 and 3/4 ​
Can you please help me
P is inversely proportional to Q and when P=2, Q = 2. Find P when Q = 8. Can I have the working out a step by step anwser, I'll give brainlyiest mark for anyone
2. Disposable gloves are a precaution used to protect first aid providers from bodily fluids. A) persistent B) contaminated C) messy