ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Give me 10 facts on the following a.fish b.bird c.wolf d.bee
if you didn't have macrophages in your body then,
describe clearly. how people in your community and in the country are affected by poverty
What is the range of the function y = x?
What was the end result of the Vietnam war? A.the united states stayed and defeated the Vietcong rebels B.the united states stayed and was defeated by viencong
Pizarro asesino a _____ el jefe inca
In seattle's speech, he states, "yonder sky has wept tears of compassion on our fathers for centuries untold".this statement is an example of a. a simile. b.
Find the x- and y- intercept of the line -6.9 - 7.8y = 71.76 If anyone could help me with this that would be great.
I am currently spending $40 per month on my current service plan. we offer the same plan for $30 a month, which will save you __________ per month
96 is 75 percent of what number