tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of 2
Which sentence reads most coherently AND functions best as a thesis statement to a persuasive essay? A) Who first came up with the idea of a mandatory draft? B
What does “jeu” mean in French?
High air pressure means that the air is _____ and ______
who controlled Vietnam from 1885 to World War IIA ChinaB France C u s D Great Britain
What happened to antony and cleopatra after their war with rome? Helppp
Use the mass and volume data to calculate the density of liquid propane to the nearest hundredth. Mass of propane = 4,300 g Volu
Which of the following is a quality of a money system of exchange? A. credit is earned and then people can use that credit to make purchases B. uses coins or ot
Which of the following characters does “the love song of j. Alfred prufrock” share with “the jilting of granny weather”?
Solve 5x+10=8x-2 plz plz plz help