aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

Rachel runs 3.2 miles each week day and 1.5 miles each day of the weekend. how many miles will she have run in six weeks?
Which expression is equivalent to x + x + x + 5 + 5, no matter what value is substituted in for x? A) 3x + 5 B) 3x + 7 C) x + 10 D) 3x + 10
The automobile industry was uniquely suited to the mass production of a. “Government Issue” clothing. c. military equipment. b. ships. d. buildings to house sol
the sum of 3 times a number and 7
an item has a price tag of $35 and another tag that says 20% off what is the sale price?
For how many things can use the same resource at one time
585 miles in 9 hours .
what universal conflicts does the Crucible deal with?
What are four beliefs held by democrats? And what are four beliefs held by republicans?
where is crust neither formed or destroyed