agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

I need helpppppppppppp
Which of the following is not an example of how bias can be introduced into a study? Respondents do not tell the truth because of stigma or embarrassment The re
They moved to France a .................. years ago. A) little B) few
Fund the degree of the followung polynomials.1. 5xyz​
HEELLPPPP What is the allegory of Plato's Cave from his work The Republic? What is the point of this allegory?
Nathan and Sean were in the same math class. Their teacher returned the tests she had graded. When they saw their grades, Nathan smiled, but Sean looked unhappy
A small manufacturing company is considering purchasing a maintenance contract for its air conditioning systems. Since all of its systems are new, the company p
Two coils are placed close together in a physics lab to demonstrate Faraday's law of induction. A current of 8.00 A in one is switched off in 1.20 ms, inducing
Weiland Co. shows the following information on its 2019 income statement: sales = $162,500; costs = $80,000; other expenses = $3,300; depreciation expense = $9,
I NEED HELP ASAP!!! PLEASE I BEG YOUU :(