thedumpgirlchavelle
thedumpgirlchavelle thedumpgirlchavelle
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Mr Ahmad bought 2 fans and 3 table lamps for $540. Each fan cost 3 times as much as a table lamp. (a) Find the cost of each table lamp. (b) Find the cost of each fan.​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 02-05-2022

Answer:

(a) $60

(b) $180

Step-by-step explanation:

Let the price of 1 table lamp be t.

Then the price of a fan is 3t.

2(3t) + 3t = 540

6t + 3t = 540

9t = 540

t = 60

A table lamp costs $60.

3($60) = $180

A fan costs $180.

Answer Link

Otras preguntas

The first month this year, you have $321 saved. At the third month this year, you have saved $363. What is your savings rate?
Given `y=x^{2\ }\ -\ 6x\ -40\ ` 1. Get the factored form (x-r) (x-s)
true or false. the scale tells us what some length on the scale drawing represents in actual length
Which of the following is not considered a debit A. direct deposit B. Check cashed C. Online bill payment D. Atm withdrawal
what are the advantages of each type of stretching? what are their disadvantages? which kind of stretching is most suitable for warm-up exercises?
Which of the following is the best way to correct this run-on sentence the team won the basketball game they lost their volleyball game
What is a reason why a dictatorship can also be a democracy
A machine can fill 80 containers of yogurt and 30 seconds at this rate how many containers can it fill in one minute
Area is measured in unit _____, volume is measured in unit ____ .
What habitat does the red knot prefer