llongacre82 llongacre82
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

There are two unit rates for every rate, true or false?

Respuesta :

jcody4
jcody4 jcody4
  • 03-05-2022

Answer:

True

Step-by-step explanation:

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. This is not a ratio of two like units, such as shirts. This is a ratio of two unlike units: cents and ounces

Answer Link

Otras preguntas

When reading a poem, where should you pause?A. at capital lettersB. at the end of every lineC. at the end of the poemD. at punctuation
In marketing, what are the five P's used for? A. The sections of a marketing plan B. Determining market saturation C. Market research D. Achieving marketing goa
Please help, I need help.I don't understand.
2. What is the relationship between Cassio and Desdemona?
decompression melting occurs because of ________.
write the mathemetical relation between work force and displacement​
Last question and then I’ll take care of the rest on my own ^^^^
Lori attended a lecture about the Sun, and the presenter had placed this image on the wall. An oval in portrait orientation is drawn with 2 red arrows on the le
Which expression is equivalent to
Exactly a year ago, the volume of Arlington lake was 1,620,757 liters. Right now, it’s volume is 382,403 liters greater. How many liters of water does the lake