27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Vx is the velocity of a particle moving along the x-axis as shown. If x = 2.0 m at t = 1.0 s, what is the position of the particle at t = 6.0 s?
A cone has a volume of 24 cubic inches. What is the volume of a cylinder that the cone fits exactly inside of?
For the feasibility region shown below, find the maximum value of the function P=2x+3y.
A null hypothesis is being tested. How does the confidence level affect the testing process?
In right triangle ABC, ∠A and ∠B are complementary angles and sin A = 89. What is cos B?
"A window washer pulls herself upward using the bucket-pulley apparatus. The mass of the person plus the bucket is 65 kg. (a) How hard must she pull downward t
2(2x - 4) + x = 7 whats x?
what are non examples of volume
Isaac has spent $20 to set up cable service and the monthly fee is $54.95. Write an equation to represent the total amount it costs, C(t) to have cable service
how did columbus's arrival in the America's affect native Americans, Africans, and Europeans?