luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

14. a thesaurus is primarily used to look up
alfredo começou a realizar aulas em uma academia. seus exercícios são realizados com molas e ela está tendo um grande avanço na sua consciência corporal. com ba
what is using fewer resources than an economy is capable of using called?
which number belongs to the solution set of the equation below? 8x=120
Sweet T notice the ratio of long boards to short boards was 1:4 .If there were 35 surfboards at the beach,how many were short boards?
How do you find the reference angle for 13pi/6 ?
Can anyone explain this plz? \frac{g+7}{4} =3
What is the reason for the third step in this proof? Given: a || b, and both lines are cut by transversal t. Pls. see attachment.
evaluate: |4 - 8(3 - 12)| - |5 - 11| =
a compass is important to have on a map because it shows _____.