kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Which medium is the greatest threat to the printed newspaper? a. Internet b. television c. radio d. e-mail
A square contains 23 blue, 12 red and 17 yellow beans. If I choose one bean from the box at random, what's the probability of it being blue?
A 6-pack of undershirts cost 13.98.This is 3.96 less then the cost of buying 6 individual shirts.If each undershirt costs the same amount how much does each und
is 0.221 between 0.2 and 0.225?
What ocean seperates north america and asia
One day at soccer practice, you kick a ball hard and it rolls across the grass. It eventually comes to a stop because
What ocean seperates north america and asia
South America is located entirely within which hemisphere? Northern Hemisphere Southern Hemisphere Western Hemisphere Eastern Hemisphere
Altitude above sea level is given in positive values and below sea level is given in negative values. Which situation describes a hiker in Death Valley stopping
a machine grinds 2/7 pound of spices in 1/3 second. what is the machines rate, in pounds per second of grinding spice