andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Can an apple watch break or have a camera?
How are the five large nations of Oceania different from the smaller islands
The recent study found that 40% of New York City residents earn more than the median salary Population: Sample: indicated that they were satisfied with the​
What are the degree and leading coefficient of the polynomial? 15y+9y+ +12y? - 6 +
What is the answer I need help
which ordered pairs are in the solution set of the system of linear inequalities y> -1/2x y< 1/2x + 1 A (5,-2),(3,1),(-4,2) B (5,-2),(3,-1),(4,-3) C (5,
Which fraction does not belong with the other theww? explain your answer. 1/4 1/8 1/6 1/25
Which equation represents the following graph?
This year sucks online school can anyone help me pls god bless u
the collective term for music art theatre literature