mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Hi, can you please check my answer, thanks a lot!! Look at the image down below for the passage! How do terms such as "pilot-house" and "paddle-boxes" affect t
Which president was nicknamed old rough and ready
Which do you think was a more significant turning point: Vicksburg or Gettysburg? Why?
What is a collective farm? a community farm a communist farm a subsistence farm an independent farm
sciencists thing past changes in climate have been caused by____.
Rose’s Ringlets, a national hair salon, pays the following in employee benefits each pay period: $700 for health care, 10% of gross wages for retirement income
Jeanne babysits for $6 per hour. She also works as a reading tutor for $10 per hour. She is only allowed to work 20 hours per week. This week, her goal is to ma
What was the Damascus protocol
The ___ chant was the official music authorized by the Roman Catholic Church during Middle Ages
point o is the center if the circle. what is the value of x? mn and mp are tangent to 114 26 66 57