a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Newton’s third law of motion says that for every action an And opposite reaction
This statement shows the ______property.
What is the slope of the line trated in the picture below? Note: One scale is equivalent to 1. 11
PLEASE HELP! SEE ATTACHMENT
A sentence with the word INDIGENOUS
Plz look at the pic !!!!!!!
In detail, compare the English motives for colonization with that of Spanish Crown. Cite specific objectives, polices, and motives for both Spanish and English
After extensive measurements of the time necessary to complete the first homework assignment, a teacher determines that there is a population mean of 100 and a
The placebo effect happens when:
A baker has 2,000 grams of flour he uses 425 grams of it what is the mass of the flour left