amarakcruz amarakcruz
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this question

I need help with this question class=

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 01-08-2022

Answer:

2.72 / 16 x 28 = $4.76

Step-by-step explanation:

Since they give you $2.72 for 16 ounces you put in:

2.72 / 16 x 28 = $___

Then you just solve it to get $4.76:

2.72 / 16 = 0.17

0.17 x 28 = 4.76

Answer Link

Otras preguntas

PLZ ANSWER QUICK IT WILL HELP A LOT!
Which was a staple crop of theancient Mesopotamians? A. Wheat B. Rice C. Potato D. Maize
Many grocery store chains offer customers a card they can scan when they check out and offer discounts to people who do so. To get the​ card, customers must g
A laptop has a price $300. The store is giving a 15% discount for the laptop. How much will the laptop cost?
Plz help please i need it soon
Look at this angle:What is the vertex?A) WB) NoneC) XD) Y​
Lee la frase y escoge la forma correcta del verbo. Read the sentence and choose the correct verb form. Busco al hombre que conocí hace un mes y que ________ (sa
Do you think it is better to live somewhere with higher levels ofwealth or higher life expectancy?please explain as fully as possible I'll give brainliest to fi
(GIVING BRAINLIEST!!!!!)
hurry please. Compare and contrast Quebec and Ontario.