MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Why was Jamestown taken over by the British government in 1624?
A car initially at rest, accelerates at a constant rate of 4.0 m/s for 6s. How fast will the car be traveling at 6s
What is the unit rate of 1/2 divided by 1.25
What are the four most common gases in dry air?
From where do we obtain the cells of our test subject?
$120 is collected from 8 houses as maintenance charge in an apartment. Find the maintenance charge per house.
If You Have To Pay Someone $279 In Denominations Of $20 Or Less, What Is The Least Number Of Bills You Could Use?
These bean-shaped organs filter the blood and remove wastes
In the United States today, we have a __________ system. one-party two-party multiparty four-party There are distinct separations between each level of politica
Channing jogs 10 miles a week. How many miles will she jog in 52 weeks?