JaxanS543417 JaxanS543417
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

find the unit price of three packs of bottle of juice for $6.75 fill in the amount blank per bottle of juice

Respuesta :

SolomanE258037 SolomanE258037
  • 03-11-2022

Since the 3 pack cost $6.75 this means that:

[tex]\frac{6.75}{3}=2.25[/tex]

each bottle of juice cost $2.25.

Answer Link

Otras preguntas

Write -90.85 as a mixed number in simplest form.
The volume of a rectangular prism is 270 cubic centimeters. The height of the prism is 5 centimeters. What should the length and width of the prism be? Explain
6x squared plus 12x plus 13 equals 2x squared plus 4
How does latitude affect climate
what is it called when oxygen passes into the capillaries that surround these sacs?
I need help with the blanks
What is sociocultural ?
what were the 4 major causes of imperialism?
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
What part of the cell produces ATP for the blueberry plant to grow? A. Mitochondrion B. Cytoplasm C. Ribosome D. Nucleus