AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

What was expected in the tribute system discussed in the passage? Foreigners would present their goods for inspection Foreigners would bring gifts for the emper
Desmosomes connects keratinocytes to each other. Why is this important?
Write down parts of the report
What is the equation to this graph???
Why thanksgiving is important holiday
How are Death and Claudius similar? How are Death and Claudius different? How does the portrayal of these characters relate to the development of English dr
Attention is focusing on something specific in the environment. Please select the best answer from the choices provided T F
how did the holocaust affect Europe after ww11 other than the jewish population
How many zeros does the function f(x)=3x^12 -17x^8+11x^4-6x+23 have
A Taste of Korea Elizabeth Kibler 1Standing near the window, Joshua viewed the moving vans pull up next door. He couldn’t wait to meet his neighbors. Joshua sa