ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

What arguments does Graff give to get Ender to leave?
whats more 5 miles or 26,300 yards
history The way that Americans lived and worked was greatly changed by the A. child laborers B.interchangeable parts C. Francis Cabot Lowell D. industrial re
What is the average velocity of wind within a storm?
using the system of substitution 2x-3y=12 x + y=9
COMPLETE EACH PATTERN. 1/3,2/6,3/9,4/ 1/2,2/4,3/6,4/8,5/ ,6/
What is Charles Darwin's major contribution to science? A. He categorized thousands of species to compare their different traits. B. He explained how species ev
Which is the Best action to take during an earthquake? A: If outdoors, seek the shelter of a sturdy building. B: If inside, seek protection from windows and h
Multiply. –1.1 • (–8) = A. –88 B. –8.8 C. 8.8 D. 88
What mountain range separates India and Nepal from China?