Starlife5
Starlife5 Starlife5
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

is 5 pounds of apples. for $4.25 better deal then 8 ponds for $6.56

Respuesta :

DEID12
DEID12 DEID12
  • 01-03-2017
5 divided  by 4.25=1.17 then 8 divided by 6.56 1.21 so 4.25 is cheaper. Since 1.17 is cheaper then 1.21
Answer Link
Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 01-03-2017
Divide the price by the quantity to see what's a better deal.

4.25 / 5 = 0.85
So, for each apple it costs 85 cents.

6.56 / 8 = 0.82
So, for each apple it costs 82 cents.

So, the $6.56 for 8 pounds of apples is the better deal.
Answer Link

Otras preguntas

What were organizations of workers with the same trade or skill?
Leslie (took) a job as a waitress. Transitive / Intransitive
The __________ strategy is unique to anthropology.
Which is not an actual benefit to society when someone quits tobacco?
Que crees que hacía para mejorar la calidad de los sueños belisa
The rna responsible for bringing the amino acids to the ribosome for protein formation is ________.
because all residential electrical outlet are never used
Show that there are 30.48 cm per foot. how many centimeters are there in one mile?
What is the "problem" with the way the u.s. census bureau defines "asian"?
in 300 words or less , explain which type of conflict dominates "the most dangerous game' and why