piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

there are 36 students in mr.barrett's math class if 25% of the students are boys,how many stubents are girls
How to Solve this question
Convert into its simplest form.(Trigonometry)​
The energy required to convert 40.8 g of liquid methanol to gaseous methanol is 47 100 J. Calculate the specific latent heat of vaporisation of methanol. Use th
Your responses should include the following to receive the points in parentheses: • Respond in one or two paragraphs. Answer is written in complete sentences Ch
in your own perspective as a student, how important is microsoft power point?
What is the slope of the line on the graph?
According to a survey of 1000 families of any town in 2010AD,794 families have radio and 187 families have television .If 63 families do not have any one of the
Any two social evils.​
how are electric fuses rated