Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Your food bill comes to $68.26. If the tax rate is 7%, calculate the amount of tax your family will pay. Please show work or equation to solve this
Benjamin franklin date of birth
Does technical english make you use descritpive words
Solve: 4x-2=2x-10 Solve: x/7=9
Which financial policy would a wealthy, northern industrialist have been MOST LIKELY to support in the late 1800s? Out of A) the Gold Standard B) the Monr
What is the relationship between the temperature of an object and the motion of its particles??
Which of the following traits might be considered an adaptation fora rabbit living in the Arctic?
define segregation and integration. which policy was generally supported in the post civil-war south?
Why did the south want to leave the nation?
Which set has the largest interquartile range?