makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

A three-digit positive integer n has the property that when 2024 is divided by n, the remainder is 4. What is the sum of all such three-digit positive integer n
A solution contains iron ions and aluminum ions. A mixture of ammonium chloride and ammonium hydroxide is added to the solution. The precipitate that forms will
El equipo de baloncesto de la Escuela perdió 25 partidas de 45 y empató nueve partidas ¿qué porcentaje de partidas ha perdido y qué porcentaje ha ganado?
The quotient of a number divided by 4 is 32.WhatWhat is the number
How do I figure out? What’s the best business for me to work for
emergence of Gandhi????? friends​
Compare and contrast the transition to college with the transition to middle school.
Which of the following is an OPINION about the Star-Spangled Banner
Been stuck on the this problem. Pre-Calculus. I assume I use Pythagorean Identities and Double Angle Identities. Solve for x in equation (I switched W to X I pr
on monday George spent 10 1/3 hours studying. on Tuesday he spent another 4 2/6 hours studying. what is the combined time he spent studying?