giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

what are the labels and answer
Gilberto company currently manufactures 65,000 units per year of one of its crucial parts. variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related to making this
Solve this question t ÷ 0.1 = -18t=​
What have been positive effects of NAFTA on the US economy?
The blank of an object include its color,texture,smell,taste, and ability to insulate or conduct electricity or heat​
$2250 is deposited in an account that pays 6 annual interest compounded quarterly. find the balance after 10 years
Which statement is true about the substances in a mixture? They change their composition They retain their chemical properties They always consist of the same e
Change 50% to a decimal, then a fraction.
Which planet is named after the roman god of the sea?
This is the process where wind, water or ice may add a layer of sediment to a landform.