joli2020
joli2020 joli2020
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Please explain your answer

Please explain your answer class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz

Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560 michaelray560
  • 03-08-2017
The answer is C 
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link

Otras preguntas

To what extent did the american revolution fundamentally change american society? in you answer, be sure to address the political, social, and economic effects
Read the excerpt below and answer the question.(Hamlet) Never believe it: / I am more an antique Roman than a Dane: / Here’s yet some liquor left. (Act V, scen
Why do we have seasons? Give 3 reasons.
The _____ is a nonprofit corporation responsible for managing the internet's domain name system.
What is the body of scientific knowledge based on?
What position did sociologist Max Weber advocate as the determining variable(s) in assigning social class?
Which of the following is most clearly a theme in The Great Gatsby? A. Tom has an affair with Myrtle B. Money can't buy happiness C.
A toy company makes wooden blocks. A carton holds 85 blocks. How many blocks can hold 19 cartons hold
What is a Trajineras?
What are the values of the mean and standard deviation after converting?