diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

what would you describe the number sentence 6 + 0 equals 6
Find all the real square roots of 0.0625
the first digit of two different numbers is in a hundred million place . both numbers contain the same digits . can you determine the greater of the two number
Which of the following expressions could you use to estimate 47% of 89? I SERIOUSLY NEED HELP WITH THIS ONE. · 90 0.5 · 90 0.47 · 89
Nena thinks that because 4<6, it must also be true that 1/4<1\6. Explain to nena why this is incorrect
how do you get 24 with the numbers 3, 9, 7, and 1?
What is an intensive pronoun?
What did the English Bill of Rights accomplish? A. It protected debtors from going to prison for owing money. B. It gave Parliament the right to choose kings
its important to (keep your chin up even if your team is losing the big game.) what does the idiom means
Plessy v. Ferguson was one of the most important legal cases in American history. What impact did the Supreme Court's decision have on race relations in the U.S