maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Why was it important for the Allied to defeat the Axis forces in North Africa?
Which of the following is true? A:Checks and Debit Cards both withdraw money directly from a bank account. B:Checks are the most widely accepted form of payment
In the early 1900s the u.s. government banned the interstate commerce of which kinds of films? study
How did Hitler use the 1936 Olympics to promote his Nazi Party?
What are two reasons for converting a document or record into a digitized format?
A smaller rectangular prism has been cut out of a larger rectangular prism. The larger rectangular prism measured 8 ft by 6 ft by 2 ft. Find the volume of the p
What can you infer about the friction between the atoms of a very fast flowing liquid?
why is diplomatic mission necessary? describe
How is protein synthesis different in prokaryotes and eukaryotes?
Please help me someone?