kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What is one effective strategy used by political campaigns? They keep all messages about the candidate or issue from getting to the public. They communicate
PLEASE HELP ASAP, THANK YOU
Pythagorean Triad. Numbers are 43 and 38, what is the last number?
A plane is flying at an altitude of 12,000 m. From the pilot, the angle of depression to the airport is 32o. How far is the tower from a point directly beneath
Find the measure of ∠D∠D.
WILL GIVE BRAINLIEST if you find area of figure
need help on this pls
need help ASAP please I am stuck!
In a certain​ lottery, an urn contains balls numbered 1 to 34. from this​ urn, 6 balls are chosen​ randomly, without replacement. for a​ $1 bet, a player choose
what is the sum of the measures of the exterior angles in a nonagon? explain