23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

Discuss the kinetics or freezing and solid formation by crystallization
Which of the following is thought to be the common ancestor to plants? A. Chemoautotrophs B. Chordata C. Cnidaria B. Chlorophytes
which excerpt most clearly suggests that george and hazel are living in a dystopian society in the story harrison bergeronz? A.The television program was sudden
maurice puts $25 in his saving account every month. Use a caculator to find how much money he will save in a year
please help! worth 20 points!
fill in the missing numbers to complete the linear equation that gives the rule for this table. 8th grade
Can u do these guys please
During the age of exploration, European explorers wanted to venture across the oceans to Asia for Silk, Gems, and Spices. What were the detriments of the land r
took a picture of the question below, i really need help thanks!
What is the simplified form of the quantity of x plus 5, all over the quantity of 9 − the quantity of x plus 4, all over the quantity of x plus 6? the quantity