Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

what is 0.0093 as a percent
the product of my number and twice my number is 128. what is half my number
How much will 25 pounds of bananas cost of each pins is .59 cents
According to Herbert hoover, what would best help those devastated by the great depression
How do you reduce 5/2
When historians ask questions about variations across different groups of people with common traditions, they gather information from _____.
Colonists felt the increased taxes in the 1760s and 1770s violated which document
How can you use models to find factor
how can you determine if two ratios are equivalent
The protection of children’s education rights from excessive work time was guaranteed by the