daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Los Figueroa son mis nuevos nuevo amigo Ellos son muy amables y su hijo Carlos es mi
I need help to find X
Why were the Europeans able to carve up almost the entire continent of Africa? Select each correct answer. Europeans had better communication networks. Europea
This is to form (an idea, opinion, conclusion, etc) by combining parts or elements; to collect information on a topic to summarize, analyze AND interpret it.
Write an expression to represent: four less than the quotient of a number x and 5
Find Xhelp me it's due tmr​
Marco wants to lay artificial turf in his rectangular-shaped backyard. The width of the yard is represented by the function f(x) = 23x and the length is represe
A hydrofoil is like a boat, but it is much much faster. What type of definition is provided in the sentence?
Is this a Prokaryotic or Eukaryotic organism? Is this an Autotrophic or Heterotrophic organism? EXPLAIN PLEASE HELP I DONT UNDERSTAND
Find the product -8x5y2.6x2y