grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

Dancers have to learn many skills including how land correctly.A dancer of mass 50 kg leaps into the air and lands feet first on the ground .She lands on the gr
Help? what should i choose
what is the slope if i only have the two points (9,8) and (3,4)
Look at photo I put
What is the perimeter of the quadrilateral ABCD ? 11 B. А 8 .C D O 24 38 O 33 o 35
Read the passage given below focussing on the parts that are underlined and answerthe questions given at the end as directed.(23) Ashoka is one of the greatest
True or false: It is impossible for a female to get pregnant if the male "pulls out" and ejaculates ("comes") outside of the Vagina.
3 of 8 Write in index form xxy xxxx
Which relationship or statement best describes Delta Sfor the following reaction? CaO(s) + CO2(g) - CaCO3(s) Multiple Choice О O More information is needed to
Please help me, please eeee