Seudónimo Seudónimo
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

plz help ill give you brianlist

plz help ill give you brianlist class=

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 04-02-2018
Given:
12 sq.ft of paper @ $1/sq.ft
4 ft of wood @ $3/ft
14 yds of string @ $2/yd

Part A:
total cost for one kite
=12 sq.ft of paper @ $1/sq.ft
4 ft of wood @ $3/ft
14 yds of string @ $2/yd
= 12*$1 + 4*$3 + 14*$2
=$12 + $12 + $28
=$52

Part B:
Total cost for four kites 
= 4* cost for one kite
= 4*$52
=$208
Answer Link

Otras preguntas

Write the equation for the line that passes through the points (4, 5) and (6,9). *
Need Help*Please Show Work*​
Santiago is eight years younger than Juan is today. If, in four years, Santiago will be half Juan’s age, how old is Santiago today? a) 1 b) 2 c) 3 d) 4
hello can plzz help me with this question wil mark u brainlest and its for 18 points the file is down below thank u :)
Please help look at the question in image
A self-employed client has an annual income of $200,000 and is in a high tax bracket. He is not covered by a retirement plan and would like to make the maximum
10 points plssssss!!!
Central idea of the poem boy and kite by Margaret rhodes
PLEASE HELP !! (2/5) -50 POINTS-
What does the underlined word mean in the following sentence? El pájaro va por arriba. down across near up