chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

р -9/3=2(this is algebra 1)​
What are the solutions of the equation x4 + 6x2 + 5 = 0? Use u substitution to solve. x = i and x = iStartRoot 5 EndRoot x = plus-or-minus i and x = plus-or-min
“one more than three-eights of a number is eleven” translate do not solve
working on a alice in wonder land drawing!!!! plz rate also not finished
if f (x) = 9x squared + 6x - 8, then f (-2) = ?​
Is the change GeCl 2 to GeCl 4 reduction, oxidation or neither? Give a reason for your choice.
To what extent was each politician successful in reforming the nation? Defend each answer with one specific example. Teddy… Taft… Wilson… Bryan… Follette…
Given the function h(t)=184−16(t−0.07)2 Which formulas give t in terms of h? Select all that apply.
Point T is the midpoint. If PT=5x+3 and TQ=7s-9, then what are the values of PT and TQ?
Chapter 2, why does Charles Wallace want to take Meg to visit Mrs. Whatsit​