longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

How would you solve this problem?
what is a synomym connotation for nosy
1.circle the letter of the protein that is not normal in people with sickle-cell disease A.MUCUS B. HEMOGLOBIN C.RED BLOOD CELLS D.CLOTTING PROTEIN
Multiply with regrouping 73x28
One reason the skeletal system is important is because __________.
(1) To James, good form came above all else. (2) Therefore, on being introduced to Lady Weathers, he bowed, took her hand, and kissed it lightly. (3) Then, gla
find the last common factor of 12 and 36
Luis brings 79 pencils to school after he is each of his 15 classmates an equal number of pencils he will give any leftover pencils to his teacher how many penc
one common factor of two numbers is 40. another common factor is 10. if both numbers are less than 100, what are the two numbers?
On what policy did William Jennings Bryan base his candidacy for president?