hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

When do your lungs inflate?
true or false stretching cold muscles can cause injuries​
What is nationalism ?
What is a cubic polynomial in standard form with zeros 2 -4 and -3​
true or false stretching cold muscles can cause injuries​
Which of these choices is NOT a cultural influence on our wellness? A. Attitude B. Behavior C. Hereditary diseases D. Media
What was Germany doing with their U- boats? How did it influence America?
2 Points How are government corporations similar to other corporations in the United States? A. They do not pay taxes B. They are run by boards of directors C
Which scenario is avoided because the constitution contains the supremacy clause?
HELP ASAP PLEASE (MAX POINTS)