daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

The authors discuss different scientists in the last two sentences of the passage primarily to А explain why some sciences have advanced further than others B c
At the end of January, the first month of the business year, the usual adjusting entry transferring rent earned from the unearned rent account to a revenue acco
2 Examine the graph shown below. 1 2 1 3 2 Enter the slope of the line.​
briefly describe the concept of "open range"
Sylvie is 3 years older than twice edders age if sylvie is 27 years old how old is edder
What do Christians believe in the after life,how people should live and purpose of life?​
Help me please if you get it right brainless for you ^-^
if the speed of an object does NOT change, the object is travling at ____ speed.​
What is the rate of increase for the function f(x) =1/3 (3/24)^2x
What is the difference between an embryo