Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

what evidence is there to show that changing sand to glass is a chemical change
how did William sycamore's two sons die
during the lunch break a deli sold 36 large sodas if the ratio of large sodas sold to small sodas sold was 4 : 1 how many small sodas were sold
How does oxygen enters the blood and is transported to the cells
If 3 and 4 are magnitudes of vector quantities, when will the magnitude of their sum be 5?
what is the mathematical name for a can of soup.
what is the value of the tape diagram if the ratio is 8 to 7 and the total is 195
Eddie is 7 years older than Brian.  If Brian is x years old, then how old was Eddie 11 years ago?
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
$0.90x + $8 = (16 + x)($0.65)