lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Discuss any three mechanisms that could be considered in the fight against discrimination of people living with HIV/AIDS
maria earned three vacation days after working at her job for 9 months How Many days will she have earned after Working for 2 years(please tell me how u figured
write an equality with the solution x <12
please help me on A. B. and C.
The volume of a cube shaped box is 27 cubic centimeters what is the height of the box
Life cycles recycle matter and help to create balance on Earth because _____. living organisms are dependent on other living organisms to survive producers make
pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?
Explain what you or the organisation can do to get involved in providing a safe and healthy environment in our community?
Who led the Continental Army during the Revolutionary War? A. George Washington B. Benedict Arnold C. Patrick Henry D. Ethan Allen
2.64 × 10^-8 in standard form